Dofinansowanie do fotowoltaiki oraz pompy ciepła z programu „Mój prąd”
Celem programu dofinansowania do fotowoltaiki „Mój Prąd” jest wsparcie rozwoju energetyki prokonsumenckiej, czyli wytwarzania przez osoby energii na własne potrzeby i przekazywanie nadwyżki do sieci energetycznej. Ponadto celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji, wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną. Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność, ale fundusz programu jest ograniczony, dlatego warto szybko wnioskować o dofinansowanie.
Z dofinansowania do fotowoltaiki i pompy ciepła z programu „Mój prąd” może skorzystać osoba, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby, rozlicza się w systemie net-billing i ma zawartą umowę regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji lub umowę sprzedaży tej energii.
Program Agroenergia
Kolejnym dofinansowania do fotowoltaiki jest mający na celu zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł w sektorze rolniczym program „Agroenergia”. Z funduszu mogą skorzystać:
- osoby fizyczne będące właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni zawierającej się w przedziale 1-300 ha. Osoby te muszą osobiście prowadzić gospodarstwo co najmniej rok przed złożeniem wniosku.
- osoby prawne (dzierżawcy lub właściciele nieruchomości rolnych o powierzchni od 1 do 300 ha), które co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadziły działalność rolniczą lub gospodarczą w zakresie usług rolniczych.
Zielona energia w gospodarstwie rolnym
Wsparcie z programu „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” kierowane jest do rolników spełniających wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. tj.:
- prowadzą działalność rolniczą w celach zarobkowych. Może to dotyczyć zarówno produkcji zwierzęcej, jak i roślinnej (z wyłączeniem chowu i hodowli ryb),
- gospodarstwo rolne ma co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość przeznaczona do produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.
Wsparcie dotyczy inwestycji:
- realizowanej na podstawie projektu instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego,
- zainstalowania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej w gospodarstwie rolnym z promieniowania słonecznego. Może dotyczyć tez instalacji na budynkach, jeśli pokrycie dachu nie jest wykonane z materiałów zawierających azbest,
- które będą dostosowane do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa określonej w projekcie instalacji urządzeń, a moc urządzeń wytwarzających energię nie przekroczy 50 kW.
Na podstawie złożonych wniosków prowadzona jest ocena punktowa. Oznacza to, że suma uzyskanych punktów decyduje o kolejności przydzielania pomocy. Punktowane są:
- posiadanie certyfikatu uczestnictwa w unijnym systemie jakości,
- prowadzenie produkcji zwierzęcej w ilości co najmniej 5 DJP,
- ukończenie szkolenia, którego program uwzględnia zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej gospodarstwa lub deklaracja o przystąpieniu do takiego szkolenia nie później niż 12 miesięcy od płatności końcowej,
- realizacja operacji na gruntach znajdujących się na terenie parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000 wraz z otulinami,
- brak urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego dofinansowanych ze środków pochodzących z innych programów.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące dofinansowań do fotowoltaiki, warunków skorzystania z tych programów i terminów składania wniosków, to zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego. Nasi pracownicy zapoznają się z Państwa oczekiwaniami i pomogą wybrać dofinansowanie, które będzie stanowiło najlepsze wsparcie. Mamy bogate doświadczenie w branży OZE, dlatego warto zdać się na nas.